«

Her web sitesinde olduğu gibi E-ticaret sitelerinde de SEO konusunda önemli 5 kural vardır. Bu kuralları ne kadar uyguluyor, yada uyguluyor muyuz bakalım. .

Bir kez SEO, her zaman SEO
  1. Kısa başlıklar edinin

Bir sitede olması gereken en önemli kurallardan bir tanesi blog başlığı ya da meta başlığı görevini gören yazının çok uzun olmamasıdır. Neden diye soracak olursanız başlık veya meta kısımlarını uzun tutmuş olduğunuzda, karakter sınırlamasını aşmış olursunuz bu sebeple sizin yapmanız gerekeni robotlar kendileri yapıyor. Yazınızı olmadık yerden kırparak kayda geçiriyor. Bu da sizi takip eden kullanıcıya eksik bilgi vermiş oluyor, siz bir şeyi net olarak anlamazsanız onunla ilgilenir misiniz ?

Meta taglar

2. Anlaşılır meta açıklamaları ekleyin

Bir sayfanın meta açıklaması, ziyaretçinin e-ticaret sitesinde veya blog ta ne beklediğinin özetidir. Ana noktaya bakacak olursak ziyaretçi neden sayfanıza tıklaması gerekiyor ? Meta açıklamalarında belirli karakter sınırı vardır, boşluklarda dahil olmak şartıyla bu sınır geçilmemelidir.

Bunları yaptınız mı ? Güzel. . bundan sonra yapmanız gereken yaptığınız işlemlerin takibi size uygulamış olduğunuz işlemlerden hangisi geri bildirim olarak daha iyi onun üzerine ağırlık vereceksiniz.

Bağlantı = Güç

3. Diğer sitelere bağlantı verin

Yazılarını bir biriyle uygun konularda alt sayfa olarak bir birine bağlayın veya konular ile ilgili bağlantılı olan web siteleri ile de bağlantı verebilirsiniz, bunları yaptığınız taktirde ziyaretçi sitenizde daha uzun vakit geçirecektir. Ayrıca köklü siteler ile de bağlantı kurarsanız, ziyaretçiler için bir güven ortamı oluşturmuş olacaksınız. Örnek; Wikipedia vs. gibi

Emek = Başarı

4. Yüksek kalitede içerikleriniz olsun

SEO kurallarına göre güzel yazılmış yazıları başka sitelerden kopyalamak uyanıklılık değil,saflıktır. Kopyala-yapıştır mantığı robotların sevdiği yönler değildir, çünkü almış olduğunuz yazılar daha önceden kayıta alınmıştır ve az önce dediğimiz gibi robotlar bunu fark eder bu da siteniz için olumsuz durumdur. Tabi ki takip ettiğiniz yerler ve ilham aldığınız kişiler olacaktır ama bunları yaparken bire bir aynı olmamasına dikkat edin.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise metinlerin çok kısa olmamasıdır. E-Ticaret ve Bloglar için önerilen minimum 300 kelime, ürün açıklamaları için ise 100-150 kelime idealdir.

5. Resimlere anlamlı başlıklar verin

Resimler, yazmış olduğunuz bir metni süsler. Örnek; Bir ev kiraladınız eve girdiğiniz vakit tamamen boş odalar ile karşılaşırsınız hemen aklınızdan odaları nasıl yapacağınız geçer. Burası yemek odası, burası oturma odası, buraya koltuk gelecek, buraya masa gelecek diye. Bunları uyguladıktan sonra ilk günden eser kalmaz ev size saray gibi gelir. Yazmış olduğumuz metinlerde, geçen resimlerde aynen böyledir. Demem o ki resimlerinizde yazmış olduğunuz metin ile koymuş olduğunuz resmin içeriği ile alakalı başlıklar atayın. Örneğin, bir ürün tanımında, bir ürün resmini ” Ürün resmi 1,, veya ”addassa 1,, gibi değilde ” Örnektir elektrik süpürgesi,, veya ‘‘X telefon markası,, diye etiketleyin.

Bir kez SEO, her zaman SEO

Yukarıda yazdığımız 5 yapılması gereken küçük dokunuşla, yazmış olduğunuz metinlere bir süre dikkat edip kurallara uyarsanız zamanı geldiğinde SEO otomatik olarak yerine oturmuş olacaktır. O günden sonra arkanıza yaslanın.D

    
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

M Capar Hakkında

avatar

M Capar

Paylaşım kurdu. .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *