«

Şirketler, şirket isimlerini ve logolarını insanların zihinlerine yerleştirmek için zamana ve müşterilerini mutlu etmeye ihtiyaç duyuyorlardı. Ama bu gün durum çok farklı, teknoloji devleri dün yaptıklarının dışına çıktı. Yüksek mevla paralar ile bu işi zorluyorlar.

Tempo mendili

Ticaret yapan herkesin hayalidir bilindik bir marka olmak ve zirvede kalmak. Ben size bununla ilgili bir örnek isim vereyim Tempo, bu isim sizin için bir çağrıştırma yapmamış olabilir. Avrupa pazarında mendil sektörünün lideri, sadece bununla da sınırlı değil bu isim bir marka ve isim değerine sahip. Bu kontrolü nasıl sağlıyor ? Mendil her alanda ihtiyaç duyulan bir şey marketler,lavabolar, istasyonlar, okullar vs… gider bu liste kısaca aklınıza gelen her yerde.

Tempo bu markalardan bir tanesi Cola,Pepsi, Mc’Donalds, Aspirin‘de bu markalardan bir kaçı. Bu isimlerin hepsi kendi alanlarında dünya üzerinde ki pazarı % 90 kısmına hakimler, % 10 luk kısım ise ülkelerde izinlerinin olmamasından kaynaklıdır.

Düşünün Aspirin,Aspirin sizin için neyi çağrıştırıyor ?  

Tesa Bant

Yukarıda belirtiğimiz isimlerin bilinirlikleri ortada. Almanya’da çoğu insan Tesa Bant markasını bilirler, ilk akıllarına gelen paketleme işlemleri ya da küçük yapıştırma işlemlerinde akıllarına gelen bir isim. Aynı ürün Avusturya’da da farklı bir isimde aynı durumda yer edinmiş, Tixo bant. Bu isimde de bilinmesi gereken Tixo bant temel olarak Scotch’tan geliyor ama insanlar buna Tixo diyor. Bu bilinirlik tabi ki bir marka için veli nimettir.

Marka bilinirliği pazar üstünlüğünü elde tutmanızı sağlar. Aramaların %90 üzeri Google üzerinden yapılır. Bu gün raporlara göre Google en değerli şirketlerden ilk 3 içerisinde. Bu sıralamayı takip edenler ise Microsoft Tempo ve Coca Cola bunlar geleneksel markalar. Aralarından bazıları belki kötü reklamların mağduru olmuştur, ama bu onları bilinirliğini etkilemiyor.

Amazon Logosu

Amazon ? Bu E-ticaret devi size neyi çağrıştırıyor ?  Biliyor musunuz bilmiyorum bu şirket hiç bir şey üretmeden zirvede. Bunu neye borçlu peki ismine ve isimi ile bağlantılı olarak çalışmasına. İyi mi kötü mü bilinmez ama şuan tek hafıza kalan şirket burası diğer yapıları zamanla tamamen silecektir, bir gün pazar tamamen kendinde olacak.

Dünyamızın markalar ile ne kadar farklı olduğunu, dünyanın pek az ülkesinde olmadıklarını araştırmanız sonucu daha iyi anlayacaksınız. Bu ülkelerden bir tanesi kuşkusuz Küba’dır.

Yukarıda yazılanlar araştırma sonucu ele alınmıştır, yazı ile alakalı olumlu-olumsuz geri bildirimlerinizi bizden esirgemeyin.

{ bir@olasilik.net } adresi üzerinden bize yazabilirsiniz.

Kişisel açıklama. .

3 Yaşındaki çocuklar logoları ayırt edebilir

Batı ve Avrupa kesiminin en sevdiği noktadır kuşkusuz. Az önce noktalamış olduğumuz isim yazısında Küba’yı yazmıştık, sebebi ise bir çok şirketin bu ülkede aktif olmaması veya olamaması. Eğer olur da bir gün bu kapıları batıya açarlarsa ilk girecek olan Mc’Donalds olacaktır.

Marka bilinirliğinin Pepsi’ye olan pazar zararı. Pepsi Rusya’da yapılan antlaşmalar sonucu pazara girdi ama fazla sürmedi. Soğuk savaşın bitiminden sonra pazara Coca Cola’da dahil oldu bu Pepsi zararına döndü çünkü marka bilinirliği olarak Coca Cola’nın çok altındaydı.

En önemli detay ise ilk ulaşan kazanır kısmı. İnsanlar bir marka ile ne kadar erken temas ederse o kadar ona bağlı kalıyor. Üç yaşında ki çocukların logoları ayırt etmesi de tam olarak buradan çıkıyor. 3 ve 6 yaş arası 200 çocuk üzerinde yapılan logo bilinirliği konusunda çocukların % 72 tarafından Lego ve Mc’Donalds tanınıyor olması.

Bu makalemizi buradan noktalıyorum, başka bir yazıda tekrar görüşmek dileğiyle iyi geceler.

Yazar: M. Çapar – İzinsiz kullanılamaz.
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

M Capar Hakkında

avatar

M Capar

Paylaşım kurdu. .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *