«
  1. Ana sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Ailemi siber saldırılardan nasıl korurum ?

Ailemi siber saldırılardan nasıl korurum ?

Kuşkusuz her ailede olan bir durumdur, gelen her misafir ile ya da komşu ile şifreler paylaşılır. Bu bilgilerin paylaşılması sonucu başı ağrıyan çok fazla mağdur vardır. Siz ve ailenizde onlardan biri olmasın, basit detaylara kulak verin. .

Şifre oluşturmak

Temel kural nedir ?

İyi bir şifre oluşturmaktan geçer. İyi bir şifre evinizde kullandığınız diş fırçası gibidir.  Diş fırçalarınızı düzenli olarak değiştirirsiniz, ailenizden birinin kullanmasına dahi izin vermezsiniz. Şifreleriniz de diş fırcası gibi olmalı kimseyle paylaşmayın.

Sonuç olarak dişleri fırçalamak önemlidir. Siber güvenliğimiz içinde durum aynı, ailemizin ve kendimizin dijital ortamda güvenliğini nasıl sağlarız onların üzerinde durmalıyız. Bir kaç ipucu verecek olursak uzun şifreler oluşturmak, sosyal medyada kullanmadığınız mail adreslerini güvenliğinde sıkıntı yaşayacağını hesaplarınıza bağlamak vs vs. . diye gider. Bu sonuçları kendimiz ve ailemiz içinde uyguladık peki yakın çevremiz ? Farkındaysak uzun zamandır saldırganlar normal sistemlerden öte, insanların kişisel bilgilerine saldırı yapıyor. Bu konuya en yakın örneklerden bir tanesi Almanya’da yaşanan siber saldırı olayıdır . Bu olayın patlaması ise bu yukarıda yazdıklarımızdan kaynaklı, tahmin edildiğine göre saldırganın ailesi yakınında bulunan politikacı ve ünlülerin hesaplarını ele geçirildiği düşünülüyor.

Kişisel güvenlik

Aklınıza takılan soruları bize sorun.

Ailenizde siber güvenliği nasıl sağlarsınız ? Çocuklarınızı konuya nasıl hazırlarsınız ? Bu ve benzeri sorularınızı bir@olasilik.net adresi üzerinden iletiniz.

olasilik.net

Tablet,telefon güvenliği

Konumuzu toparlayalım. Yazının başında da söylediğimiz gibi, ailelerin geneli aynı hatayı yapıyor. Nedir bu hata ? Şifrelerin sürekli olarak birileri ile paylaşılması. Tablet üzerinde ya da telefon,bilgisayar üzerinde çocuklarınızın işleri olduğunda şifrelerin bir yerlere not olarak yazılması, sesli olarak şifrelerin söylenmesi, pin kodu ihtiyacım var denmesi vs. . Bu nokta da birisi olaya müdahil olup bizzat şifreyi girmeli, diğer yollardan sakının.

Bunlar uygun yöntemler, diş fırçası değinmiştik diş fırçasının açık duran bir ortamda durması sizi diş fırçalarken rahatsız eder ve o fırçayı bir daha kullanmazsınız.

Bu yazımız basit herkesin dikkat etmesi gereken bir kaç nokta, diğer yazılarda görüşmek dileğiyle. .

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Birolasilik Hakkında

avatar

Birolasilik

Bazıları sosyal sever.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *