«
  1. Ana sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Trojan Gandcrab geri döndü

Trojan Gandcrab geri döndü

Trojan Gandcrab, insanlar üzerinden şifreli olarak sahte uygulamalar üzerinden tekrar yayılıyor. BSI son raporlarında uyarıyor.

Almanya Federal hükümeti bilgisayar tehdit merkezi olan CERT-Bund tarafından açıklanan raporlarda Trojan Gandcrab’ın aktif olarak yayıldığını tespit edilmiş. Federal hükümet yetkilileri internet kullanıcılarını BSI üzerinden yaptıkları uyarılar ile ikaz ediyor.

Yayılan trojanı tanımak ona karşı savunmayı daha güçlü kılar. Bizde bununla ilgili detayları verelim. Virüsün özelliklerinden bir tanesi eski Microsoft Word sürümü şeklinde gelmesi. Böyle gelmesi sebebi ise kişiye uyum sorunu bildirisi altında virüsün aktif olmasını sağlamak. Sakın ! Bu tür gelen maillere ya da sürüm değiştirmelerine inanma, aksi halde olacaklar seni memnun etmeyecektir. Trojan bilgisayarda aktif olduğunda tüm dosyaları ve verileri otomatik olarak kontrol altına alır ve şifreler.

Antivirüs programlarına fazla güvenmeyin

GandCrab eski kurtlardan pek basite alınacak trojan değildir. Farklı saldırı metodları üzerinden geldiği için hala sayısız insan bu trojan mağduru oluyor. Bilgisayarda yapacağının Microsoft Word ile ilgili güncellemeler de güvenlik duvarınız olsun ya da aktif olan antivirüs programınız olsun fazla güvenmeyin. Yapılan testlere göre şuan bir çok antivirüs programını atlatıyor ki eski bir virüs olduğu halde.

Sizlerin bu kısımda yapması gereken, eğer bir işletme sahibi iseniz ya da önemli çalışmaları yaptığınız bilgisayar üzerinde iseniz. Kesinlikle ama kesinlikle 3.kişilerden gelen mailleri cevaplamayın,gelen güncellemeleri aktif etmeyin. Güven vermeyen ya da bağınızın iyi olmadığı yakın çevrenizi de buna dahil edebilirsiniz, 1.derece dökümanlara sahip iseniz.

Trojan Gandcrab hakkında bilmeniz gerekenler bunlar. Yakın zamanda bu trojanın bulaştığı taktirde bilgisayarımızı nasıl temizleriz onunla ilgili yazı gelecek takipte kalın, iyi akşamlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Birolasilik Hakkında

avatar

Birolasilik

Bazıları sosyal sever.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *